top of page

ציורי נפש - קלפים שנוגעים

ציורי נפש - קלפים שנוגעים הם אוסף ייחודי של קלפים המבוססים על ציורי שמן שיצרתי במהלך שני עשורים. ניתן להשתמש בקלפים ככלי להתבוננות וחיבור פנימי, וכן ליצירה של דיאלוג בקבוצה

image.png

הערכה כוללת את 45 הקלפים וחוברת, ומגיעה בשק בד.
הטקטסים בחוברת מעניקים לקלפים משמעות נוספת ומכוונים לרבדים עמוקים בנפש.

בחפיסה אחת יש 45 קלפים המחולקים לחמש סדרות:

תכלת - מים

ירוק - צמיחה

חום - אדמה 

אדום - אש ורגש

צהוב - רוח

scan_edited.jpg
scan-3.png

אנשים מספרים:

scan-2.png

הקלפים הזכירו לי את המהות שלי וזה כבר חיבור לעצמי.

החוברת עזרה לי לראות נקודת מבט נוספת שלא חשבתי עליה. כשהוצאתי את קלף "סודות" המחשבה הראשונה הייתה אבל אין לי סודות יותר, וחשבתי שאני רוצה לקחת קלף אחר. אבל אחרי שקראתי את ההסבר המוצע בספר על אי הידיעה, זה גרם לי לחשוב שהנה אני לא באמת יודעת הכול, ומה שנראה על פניו יכול להיות שונה לגמרי בתכליתו.

העומק בציורים שכל אחד יכול לראות ולפרש את הציור אחרת מהזווית שלו, יש ציורים שיש בהם דברים נסתרים שדורשים זמן התבוננות ותהייה, הצבעוניות הרבה, ההצעה של נקודת מבט נוספת - מה הקלף בא להזכיר לי, מה שכחתי... יש משהו בציורים ובמסר שמחבר אותי לטבע.

הציורים מלאי צבע ובנויים משכבות רבות. יש בהם ישירות וכנות אשר מזמינות את מי שפותחים אותם להתחבר לחלקים פנימיים בעצמם ולקבל תובנות.

scan0073-4.png

מנחים כותבים על עבודה בקבוצות:

scan.png

הקלפים עזרו לייצר דיאלוג יותר רציני ועמוק - דיאלוג שלרב אנחנו נמנעים ממנו בסיטואציות חברתיות כמו מפגשים עם משפחה וחברים. הקלפים עזרו לקבוצה להרגיש בנוח לדבר על עצמם בצורה פילוסופית שלוקחת את עצמה ברצינות, בחופשיות.

הקלפים מאפשרים שיח עמוק. במקרה שלי, ליוויתי את הקבוצה בממד הרגשי בתוך התהליך, הקלפים אפשרו למשתתפים חיבור ומרחב ביטוי בו הם מבטאים למקום שלהם בתהליך, השלכות, דילמות וכו'.

השתמשתי בהם בקבוצה וחשתי שכל אחד קיבל דרכי מתנה, חשתי שזה מביא: שמחה, גילוי, סקרנות, השראה גם לקבוצה וגם לי ובעיקר לי את שמחת הנתינה והערך המוסף. 

התהוות_edited.png

מה אפשר
לעשות איתם?

יש אפשרויות שונות לשימוש בקלפים, להלן עקרונות מומלצים בכל השיטות:

  • לפני שבוחרים קלף, יש להחזיק אותם בידיים ולערבב אותם, כדי לחבר בין האנרגיה שלנו, באותו רגע, לקלפים.

  • רצוי לעשות את הפריסה הרחבה ביותר, על משטח שנמצא לפניכם, כדי שיהיו לפניכם כמה שיותר קלפים.

  • דרך אחת היא לסדר את הקלפים הפוכים ולקחת קלף או קלפים, מבלי לראות מה בוחרים.

  • דרך אחרת היא לפרוס את הקלפים כשהציורים לפניכם ולבחור על פי מה שאליו נמשכים - התמונה, המילה, שניהם. 

 

144065259_4338234642858596_5468797182699

כשמקבלים את הקלף כדאי להתבונן בו היטב, לתת לשכבות ולרבדים שבו לחדור פנימה, לתת לעצמנו להרגיש את הציור - לראותו גם בעיני הלב שלנו, ולשאול: 

  • למה בקלף אני רוצה להתחבר?

  • מה בקלף מבטא אותי?

  • מה המסר של הקלף הזה בשבילי עכשיו?

אפשר לשאול שאלה לפני שפותחים קלפים ואז להתייחס לקלף ביחס לשאלה ששאלנו, ואפשר לפתוח קלף עם בקשה לקבל מסר לרגע הנוכחי. בכל מקרה, כדאי להיות פתוחים לכל תשובה שתעלה: התשובה יכולה להיות קשורה לצבעים או לצורות, לשם הקלף, או למשהו אחר.

לאחר מכן אפשר לעבור לחוברת, שם מוצאים את הקלף בתוכן העניינים, לפי סדר הא"ב של השמות שלהם בכל אחת מהסדרות. הטקסטים שבחוברת יתנו לכם כיוונים נוספים של הבנה ויחדדו את המסרים של הקלף. 

bottom of page